• slide1
  • slide2
  • slide3
  • slide4
  • slide5

Novinky a akce

Majda - kočka s dinosaurem

5Dne 25. dubna 2012 byla na naše pracoviště předvedena čtyřletá kočka Majda, která měla problém se zvracením. Několik týdnů zvracela denně chlupy, poslední 2 dny intenzivně šťávy.

Vyšetřením byl zjištěn kulovitý předmět s hrbolatým povrchem v žaludku, což bylo potvrzeno RTG snímkem. Po konzultaci s majitelkou bylo vysloveno podezření, že by mohlo jít o hlavu a zbytek kostry ptáka velikosti kosa (Majda na ně totiž ráda číhá na balkoně).

Když se pozorně podíváte na RTG snímek, ve spodní části žaludku je stín, který opravdu připomíná ptačí zobák.

Vyšetřením krve byla zjištěna mírná nedostatečnost funkce ledvin, která by také mohla způsobit zvracení, ale na základě rtg snímku a nahmatání útvaru v žaludku bylo přistoupeno k operaci.

6
Na fotografii si můžete prohlédnout obsah žaludku (menší kousek jsme našli taky v tlustém střevě). Dlouho jsme si lámali hlavu, co to asi Majda snědla, objasnila to až majitelka. Majdinou jedinou kratochvílí není pozorování ptáků, ale taky si moc ráda hraje s malými gumovými dinosaury – tak moc, že je dokonce i jí.

Majda si u nás po operaci ještě chvíli pobyla na infuzi a v domácí péči se rychle zotavila, dnes je to zase zdravá kočka a zvracení už ji netrápí…jen ty dinosaury už má zakázané.

autor a foto: MVDr. Jiří Hejda / ALTAVET veterináři

7regi 011